Yaşımıza Göre Cildimizin İhtiyaçları Nasıl Değişiyor?

Yaşla birlikte cildimizin ihtiyaçları değişmektedir. Peki yaşımıza göre cildimizin ihtiyaçları nelerdir?Genç ve ileri yaşlarda uygulamamız gereken bakım ve beslenmemizin nasıl olması gerekir?

20 li yaşlarda ;
Yirmili yaşlarda vücudu antioksidanlar la desteklemek çok önemlidir.İçerisinde antioksidan bulunan Cilt bakım ürünlerini ( özellikle C vitamini içeren ) düzenli kullanmak , cildimizi çevresel faktörlerin neden olduğu hasarlardan korumakta oldukça yararlıdır. Eger geç saatlere sarkan bir sosyal hayatınız varsa ,düzenli olarak ACE vitaminleri ve B vitamini takviyesi ile vücudu desteklemekte fayda vardır.
Skin rescu veya skin renew öner
30 lu yaşlar;
Otuzlu yaşlarda cildinizde en çok göze çarpan değişiklik hyaluronik asit, glikoprotein gibi suda çözünebilen matriks komponentlerdeki azalmadır.Bu noktada yapılması gereken elzem olarak cildimizi suda çözünebilen komponent ve B vitamini içeren bir nemlendirici ile desteklemektir.Cilt bakım rutinimize nazikçe ve soymadan derin temizleme yapan bir maske eklenmelidir.
Skin renew ve exfoliation cleanser

40 li yaşlar ;
Kırklı yaşlarda vücudumuzdaki östrojen seviyesi azalmaya başlar , bunu epidermal daki yağ hücreleri azalması takip eder.Bu durumda vücudu omega 6 ve omega 9 içeren takviyeler ile desteklemek ,diyetimizde omega 6 ,omega 9 içeren besinlere ağırlık vermemiz önemlidir, zira vücudumuzda omega 6-9 üretimi yapılamamaktadır.

50 li yaşlar ve üstü;
50 li yaşlarda kalojen üretimi ve cilt elastikiyeti azalması sonucu ciltte yaşlanamanın sonucu beliren izleri kalıcı olmaya başlamıştır.Cilt bakım rutinin de nazik ama derin temizlik yapan bir exfoliation ve elastikiyati destekleyen bir yağ ( facial oil) mutlaka kullanılmalıdır. Kişinin ürün seçiminde İçerisinde Havaneli ekstraktı( rose of jericho) bulunan ürünlere yönelmesinde yarar vardır.

admin
Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir