Yaşlanan Cilt İçin Bakım ve Beslenme

Yaşla birlikte hücresel bölünme (hücrelerin çoğalması) azalır.Cildimizin dış katmanı ( epidermis) incelir.Ciltte renk ve ton kayıpları olur,cilt sıkı ve esnek durmasını sağlayan kalojen desteğini kaybeder.Yaşlanma ile birlikte açık renk ciltlerde kırışma ,koyu renk ciltlerde ise esnekliğini kaybetme ve daha sarkmaya daha meyilli olurlar.Düzensiz ve yetersiz besleme, Stres,fazla güneşe maruz kalma, merkezi ısıtma ve soğutma sistemleri, sigara içmek gibi etmenler yaşlanma sürecini hızlandırır.
Yaşlanan Olgun Ciltler için Beslenme
Yaşlanamanın önüne geçilemez, Ancak! Sağlıklı yaşam şeklini benimseme,iyi beslenme ve buna ek olarak egzersiz yapmak yaşlanamanın etkilerini azaltığını ve bu süreci yavaşlattığı , ötelediği bir gerçek.
Diyetmizde lifli besinlere ağırlık vermek, taze meyve sebze tüketmek, katkı maddelerini tüketmeyi minimuma indirmek ,bol miktarda sıvı tüketmek,alkol ,çay ,kafein tüketimini azaltmak ve kademeli olarak bırakmak sağlıklı bir cilde sahip olmamızda çok önemli.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar gösteriyor ki ,yaşlanama ile cildimizde oluşan bu hasarlara, aşınma ve bozulmalara kimyasal bir kompanent olan free radikaller neden oluyor. Anti oksidanlar vücudumuzu bu hasarlardan koruyor. Anti-oksidanlar ACE olarak biliniyor.Vitamin A ( Beta-Karoten), vitamin C , ve vitamin E.

admin
Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir